Увод
В съвременния свят лазерните нивелири са широко разпростанен уред, който все по-често се използва както от професионалисти, така и от любители. Ако имате нужда от съвет за лазерен нивелир сте попаднали на правилното място. В тази статия ще ви запознаем с различните модели лазерни нивелири, както и с техните предимства и недостатъци.
Развитие на технологията на лазерните нивелири
Методите за нивелация възникват още в древността, когато най-често е използвано махало – въженце или конец, на което се закача тежест. Така хората получавали отвес, който служил за нивелация по вертикалата. По-късно се създават уреди, подобни на съвременните нивелири с балончета. Днес имаме на разположение огромен асортимент от този тип, а лазерните нивелири все по-масово и категорично ги заменят. Подобно на много други устройства, лазерният нивелир преминава през своите етапи на промени и развитие. Това ни предоставя големи възможности при избор на лазерен нивелир.
Точкови лазерни нивелири
За първи път лазерния нивелир се появява преди около 15 години. Моделът представлява обикновен строителен уред с вграден лазер, който от своя страна прожектира лазерна точка на определено разстояние. Известни са като точкови лазерни нивелири.
Ротационни точкови лазерни нивелири
Точковият лазерен нивелир обаче има ограничени възможности и не е много продуктивен. Поради това тойне намира широко приложение сред професионалистите. След нови разработки и подобрения се появяват въртящи се лазерни нивелири, които се настройват ръчно – ротационни точкови нивелири.
Ротационният точков нивелир също има проектирана точка, но за разлика от първите модели автоматично се върти в кръг, създавайки лазерна линия по целия периметър на стаята. Неговия недостатък е малкият работен обхват (не повече от 10 m), а също и фактът, че нивелирът трябва да се настройва ръчно с помощта на регулиращи винтове.
Самонивелиращи точкови нивелири
Следващото поколение лазерни нивелири са самонивелиращите. За самонивелацията се използва принципът на махалото. В тялото на устройството е монтирано махало, върху което са фиксирани лазерни излъчватели, а под махалото са разположени магнити за неговото спиране. Потребителят трябва само да постави лазерния нивелир на равна повърхност, останалата част от подравняването се извършва от уреда.
Този принцип е в основата на всички бъдещи лазерни нивелири. Предимството на такива точкови устройства е високата точност от 0,3 мм на 1 метър и обхват до 40 метра и това ги превръща в много желан продукт при избор на лазерен нивелир. В сравнение с обикновените нивелири, това е огромен напредък. Недостатъци обаче също има – лоша видимост, маркировката отнема много време, цената достига до над 250 лева, невъзможност за работа на дълги разстояния на пряка слънчева светлина.
Линейни лазерни нивелири
Благодарение на оптичните призми тези недостатъци са отстранени. Върху точката на излъчване на лазерните нивелири е поставена призма под формата на прав цилиндър, който блести с концентриран лазерен лъч светлина, и по този начин лазерната точка се превръща в лазерна линия.
От този момент нататък самонивелиращите се линейни лазерни нивелири навлизат в строителната сфера много бързо. При употребата им по стените се проектират лазерни линии, чрез които се правят бързи и точни измервания. Самонивелиращите се лазерни нивелири са идеални както за ремонт на апартамент, така и за построяване на цяла къща. Това ги прави идеалното решение на клиентите при избор на лазерен нивелир.
Ротационни лазерни нивелири
Според вида на компенсатора самонивелиращите се лазерни нивелири са разделени на два вида. Първият вид са нивелири с познатия компенсатор на принципа на махало. Почти всички линейни лазерни нивелири, които масово се използват, са с такъв тип компенсатор.
Вторият вид са с по-модерен и точен електронен компенсатор. При тях вградени електронни инклинометри (датчици за наклон) определят отклонението от хоризонталната равнина и с помощта на сервозадвижвания настройват компенсатора с грешка от 0,1 mm/m, тоест 1 mm 10 метра. Това е пет пъти по-точно от обикновения нивелир.Такъв тип компенсатор се изпозлва за ротационните нивелири.
Те са подходящият избор на лазерен нивелир за работа на открито на разстояния до 1000 метра. Това се извършва с помощта на лазерен приемник, без който нито един лазерен нивелир няма да работи на такива разстояния.
Ротационните лазерни нивелири от своя страна също са разделени на няколко вида:
- Първият вид се нивелира ръчно. Такива устройства са все по-малко търсени поради сложността на работа с тях.
- Полуавтоматичен – при него хоризонталната равнина се самонивелира, а вертикалната се нивелира ръчно. Този вид също се изпозлва все по-рядко.
- Автоматични хоризонтални – това са самонивелиращи лазерни нивелири само с хоризонтална равнина. Използват се единствено за работа по хоризонталата, имат много високи точност и обхват на работа.
- Напълно автоматичен – има автоматично нивелиране както на хоризонталните, така и на вертикалните равнини, и широк обхват на действие от 200 до 1500 метра.
Съвет за лазерен нивелир
Огромното разнообразие на пазара е прекрасна възможност за потребителя да намери най-подходящият продукт, но в същото време е и предизвикателство да направим най-добрия избор на лазерен нивелир. Невинаги високата цена е гаранция за качество, но все пак не Ви съветваме да купувате съмнително евтини продукти, тъй като нямат висока продуктивност. Лазерните нивелири с ръчно нивелиране ще Ви отнемат прекалено много време. Най-разумно е да направите избор на лазерен нивелир със самонивелация.
За домашни майстори
На първо място при избор на лазерен нивелир стои въпросът за какви цели ще бъде закупен. Ако сте домашен майстор и не се занимавате с ремонти професионално, не е необходимо да закупувате скъпо устройство. За ремонти в домакинството идеален избор са едни от най-желаните ни модели лазерни нивелири: Deko PB2 и Hilda LS4.
За професионални строители
Ако професионално се занимавате със строителни дейности, бихме Ви препоръчали да закупите по-скъп модел лазерен нивелир заради по-високата им функционалност. При избор на лазерен нивелир за по-големи обеми работа бихме Ви препоръчали Huepar 904DG и Firecore F94T-XG. Основното им предимство е по-добра видимост и точност, както и възможността да работят както с литиево-йонна батерия, така и с обикновенни алкални батерии. От огромно значение е и функцията им да работят с лазерен приемник, който винаги може да бъде закупен отделно. Той ще ви помогне да работите с лазерния нивелир на пряка слънчева светлина и на по-голяма площ.
Несъмнено и по-евтините лазерни нивелири могат да се справят с много задачи. Времето, за което ще бъдат осъществени, обаче би било доста повече. Добре е при избор на лазерен нивелир да се спрете на устройство със следните характеристики:
- 3-4 равнини (лъча) от 360 градуса
- възможност за работа с лазерен приемник
- възможност за работа под наклон в заключен режим
- включени възможно най-много аксесоари в комплекта за по-пълноценна и качествена работа
Аксесоари за лазерни нивелири
Тук можете да намерите и разнообразни аксесоари като тринога за лазерен нивелир, телескопичен прът, лата, магнитна стойка и рефлектираща магнитна мишена. Те ще ви бъдат изключително полезни при всякаква работа и ще ви дадат неограчничени възможности.
Ако при избор на лазерен нивелир се колебаете между цвета на лазерните линии, може да видите нашата статия зелен или червен лазерен лъч да изберете.
Полезна ли беше за Вас публикацията? Можете да я споделите в социалните мрежи.
Ако желаете да четете още от нашия Блог, оставете коментар с предпочитаната от вас тема.
.