🔄 Последна актуализация на 10.06.2024
Болките в кръста са често срещан и подценяван проблем, който може да се усложни с течение на времето.
Те се получават в резултат от разтягане или нараняване на мускулите или сухожилията на гърба. Други причини могат да бъдат артрит, структурни проблеми и наранявания на междупрешленните дискове.
С напредване на възрастта расте и вероятността да страдате от болки в кръста. Най-често срещани са при хора на възраст между 40 и 60 години.
В зависимост от остротата на болката тя може да се лекува с почивка, физиотерапия или лекарства. Днес ще разгледаме какво представляват болките в кръста, какви са причините за тях и методите за лечение.
Съдържание
Какво представляват болките в кръста?
Лумбагото или болката в кръста е специфичен проблем, който се характеризира със силна пронизваща болка в долната част на гърба.
В доста от случаите възниква при рязко изправяне, обръщане или неправилно вдигане на тежки предмети.
В зависимост от продължителността на болката, то може се определя като:
- Остро: болка, която продължава по-малко от 6 седмици
- Нехронично: болка, която продължава от 6 седмици до 12 седмици
- Хронично: болка, която продължава повече от 12 седмици
Болката в кръста може да бъде тъпа или остра. Понякога обхваща и други части на тялото, като най-често срещани са болките и изтръпванията в левия или десния крак.
Интензивността на болката се определя по представената визуална скала от 0 до 10 точки.
Болките в кръста могат да повлияят на настроението ни и да бъдат причина за стрес и проблеми със съня.
Колко често се срещат болките в кръста?
Експерти твърдят, че 1 на всеки 5 души страда от болки в кръста в даден момент от живота си. Това е често срещан проблем, който обхваща голяма част от населението.
Според проучвания на Световната здравна организация (СЗО), през 2020 г. болката в кръста е засегнала 619 млн. души в световен мащаб. Допълнителни изчисления сочат, че броят на случаите ще нарасне до 843 млн. случая до 2050 г.
Болката в кръста може да обхване както възрастните, така и по-малките деца и юноши. Обикновено настъпва при хора в по-напреднала възраст. В доста от случаите възниква при разтягане на мускулите и сухожилията на гърба.
Какви са симптомите за болки в кръста?
Симптомите за болки в кръста включват: скованост, мускулни спазми и проблеми в стойката.
Могат да се появят внезапно или да прогресират постепенно.
Болката може да бъде рязка, пулсираща или да се усеща поетапно при изменения в стойката. Понякога симптомите отшумяват, но има и случаи, в които обикновената болка прераства в хронична.
В такива моменти е важно да потърсите навременна лекарска помощ. В противен случай проблемът може да доведе до по-сериозни проблеми.
От какво се получават болките в кръста?
Има няколко основни причини, поради които настъпват болките в кръста:
- Възраст: Хората, които са над 40 годишна възраст, са по-склонни да имат болки в кръста, тъй като ставите и дисковете на гръбначния стълб се износват и отслабват с течение на времето.
- Затлъстяване: Теглото е една от основните причини, поради която хората страдат от болки в гърба и кръста. Наднорменото тегло оказва по-силен натиск върху ставите и дисковете.
- Общо здравословно състояние: Употребата на алкохол, тютюневи изделия и заседналия начин на живот повишават риска от развитието на лумбаго.
- Ниска подвижност: Ниската подвижност, честото навеждане и повдигане на тежести могат да повлияят сериозно върху здравето и мускулите на гърба.
- Неправилна стойка: Неправилната стойка се отразява изключително неблагоприятно върху гръбначния стълб, но освен това може да доведе и до болки в кръста. За избегнете този проблем, Ви препоръчваме да използвате колан за изправяне на гърба или коректор за стойка.
- Болест: Понякога болката в кръста може да се дължи на камъни в бъбреците.
- Артрит: Остеоартритът е най-често срещания вид артрит, който причинява болка в кръста.
- Спондилолистеза: Състояние, при което се наблюдават изменения в прешлените на гръбначния стълб. Поради тази причина настъпват необратими болки в кръста и краката.
- Дълго стоене пред компютъра: Ако работите на подобна длъжност Ви Препоръчваме да използвате анатомична облегалка за стол или ергономичен стол с опора за колене, тъй като намалява напрежението в областта на гърба, кръста и седалищните части.
Лечение на болки в кръста
Често болките в кръста отшумяват след почивка и прием на болкоуспокояващи.
В случаи, когато болката се засилва, е важно да потърсите специалист преди да е станало прекалено късно.
За щастие има много начини, които ще Ви помогнат да се преборите с болката. В зависимост от силата на болката се предприемат следните лечения:
- Лечение с медикаменти
- Лечение с масаж или масажори
- Лечение с физиотерапия
- Лечение с бабини рецепти
- Лечение с инжекции
- В много краен случай операция
Тези лечения са ефективни както при остра, така и при хронична болка, която е свързана със заболявания на гръбначния стълб. Навременното лечение и отстраняване на болки в кръста ще Ви позволи да възвърнете усмивката на лицето си.
Какво да пиете за болки в кръста?
Нестероидни противовъзпалителни препарати (НСПВС)
Нестероидни противовъзпалителни препарати са често използвани при болки в кръста. Те облекчават болката и намаляват възпалението. Ибупрофен и аспирин са подходящи и се продават без рецепта.
Аналгетици
Парацетамол е един от най-използваните аналгетици за облекчаване на болки в кръста. Той може да се използва при леки до умерени болки в кръста.
Мускулни релаксанти
Мускулните релаксанти с активна съставка M03 са ефективни при тежки болки в кръста. Те помагат на мускулите да се отпуснат и да се възстановят. Пример за такива са: Баклофен, Мидокалм Форте, Мусант. Релаксантите трябва да бъдат задължително приемани по лекарска препоръка.
Кортикостероиди
Кортикостероидите са силен тип лекарство, използвано за намаляване на възпалението и облекчаване на болката. Трябва да се приемат под медицински контрол заради потенциалните странични ефекти, които крият.
Използването на лекарства е желателно да бъде комбинирано с физиотерапия и упражнения. Те могат да укрепят коремните и гръбначните мускули и да намалят болките в кръста.
Бабин лек за болки в кръста
В някои случаи лечението на болки в кръста може да се окаже по-лесно отколкото си мислите. Народната медицина има немалко съвети за всякакви здравословни проблеми. Ако желаете да опитате лечение без медикаменти, може да разгледате и изпробвате следните бабини рецепти. Така няма да се тревожите за безбройните странични ефекти и ще приемате изцяло натурални съставки, които природата ни предоставя.
Прясно мляко с куркума
Куркумата е една от най-полезните билки, която ще Ви помогне да се справите с множество болести. Тя притежава антиоксидантни, антиартритни и противовъзпалителни свойства.
Начин на приготвяне:
Смесете половин чаена лъжичка куркума (на прах) и 150-200 мл. прясно мляко в метален съд или купа. Прибавете черен пипер на прах, тъй като той подсилва действието на куркумата.
Разбъркайте сместа и включете котлона, за да загреете напитката. Веднага щом достигне до 60 – 70 градуса я премахнете от котлона и изчакайте да изстине. Ако желаете, може да добавите мед или друг естествен подсладител за приятен аромат и сладък вкус.
Пийте докато млякото е топло всяка сутрин на празен стомах в продължение на една седмица.
Сок от Вишна
Вишните са богати на противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Сокът от тях помага за намаляване на симптоми като артрит, подагра и мускулни болки. Редовната консумация укрепва имунната система и подобрява здравето на мозъка и ставите.
Начин на приготвяне:
Добавете 30 мл. (2 с.л) сок от вишна в 230 мл. вода. Разбъркайте добре и се насладете на напитката.
Консумирайте по 1 път на ден в продължение на 7 дни.
Зелен чай с джинджифил
Джинджифилът е известен със своите силни противовъзпалителни и антиоксидантни свойства. Той е изключително разпространен, тъй като се използва за лечение на най-различни болести.
Начин на приготвяне:
Може да използвате пакетче готов чай или още по-добре – да нарежете сами пресен джинджифил.
Запарвате във вряла вода между 2 до 3 минути. По желание може да добавите лимон и мед за по-приятен вкус.
Консумирайте по 1 път на ден в продължение на 7 дни.
Зелев компрес
Зелевият компрес е изключително ефективен при остри болки в кръста.
Начин на приготвяне: Смесете трапезен оцет и течен мед в равни пропорции. Загрейте сместа на водна баня и намажете върху зелев лист.
Поставете намазаните листа върху засегнатото място и завийте с вълнена кърпа.
Компресът се оставя за около 1 час, за да подейства. Повтаряйте процедурата докато болката отшуми.
Компрес с хрян и картофи
Компресът от хрян и картофи спомага за облекчение на леки до умерени болки в кръста.
Начин на приготвяне: Настържете картофи и хрян в равни пропорции. Добавете 1 с.л. пчелен мед и разбъркайте старателно.
Разстелете върху марлен компрес, покрийте засегнатото място и увийте със стреч фолио.
Желателно е да оставите компреса да престои за около 1 час. Повтаряйте процедурата докато болката отшуми.
Превенция на болките в кръста
За щастие, има най-различни начини, чрез които да предотвратите болките в кръста.
- Спортувайте редовно: Редовните физически упражнения ще Ви помогнат да изградите по-добра мускулатура. Затова Ви съветваме да тренирате поне 2-3 пъти седмично, тъй като прекомерно отпуснатата мускулатура е предпоставка за травми и последващи болки в кръста.
- Спазвайте режим за здравословно хранене: Наднорменото тегло оказва допълнителен натиск върху ставите и мускулите на тялото. Затова е важно да се храним здравословно и да поддържаме ниско тегло.
- Избягайте големите тежести: Те могат да причинят множество травми и да се отразят изключително неблагоприятно върху мускулите на гърба и цялото тяло.
- Преустановете пушенето: Пушачите са особено уязвими към болки в гърба, тъй като съдържащите се вещества в тютюна ограничават притока на кръв към гръбначните дискове.
- Поддържайте правилна стойка: Поддържането на правилна стойка е от съществено значение, тъй като по този начин се предотвратява риска от гръбначни изкривявания и болки в кръста.
Кога да посетим личния лекар при болки в кръста?
При повечето хора болките в кръста отшумяват от 2 до 3 дни, но има и случаи, когато продължават по-дълго.
Ако страдате от болки в кръста, които продължават повече от 2 седмици, е желателно да посетите личния си лекар.
Той ще Ви прегледа и ще оцени здравословното Ви състояние. При по-сериозни симптоми е възможно да Ви пренасочи към невролог, който ще Ви предпише лечение.
Заключение
Болката в кръста е често срещан проблем, който може да засегне хора на всякаква възраст. Те могат да повлияят негативно върху настроението и начина ни на живот.
Понякога лечението може да отнеме няколко дни, седмици или дори месеци.
Преди да предприемете каквото и да е действие е препоръчително да се консултирате с лекар или специалист. Ненавременното и неправилно лечение могат да доведат до сериозни усложнения, които да повлияят негативно върху цялостното здравословно състояние.
Надяваме се, че тази информация Ви е била от полза, за да Ви помогне да се справите с проблема. Ако е така, бихме искали да Ви помолим да споделите статията в социалните мрежи.
Ще се радваме да отговорим на Вашите въпроси по темата. Тях може да зададете в полето за коментари под статията. Благодарим Ви за отделеното време!
Важно:
Материалът има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар. Преди да предприемете лечение задължително се консултирайте с лекар.
Прочетете още:
- Хъркане – Причините, Опасностите и Начините за лечение
- Почистване на Бижута у Дома – 7 Невероятни Трика