🔄 Последна актуализация на 11.10.2024
Производството на ракия е изкуство и традиция в България. Въпросът колко ракия може да се получи от 100 кг грозде, сливи или кайсии е от особен интерес за всеки домашен майстор ракиджия.
Съдържание
Калкулатор Колко Ракия Излиза от Плод
Тези резултати са ориентировъчни и близки до това, което ще получите, ако не сгрешите някъде при приготвянето, ферментацията, спиране на ферментацията и варенето.
Колко Ракия Излиза от 100 кг Грозде?
Гроздето дава най-големия рандеман и е предпочитан плод за производство на ракия поради високата си захарност. При правилна ферментация може да се очаква сравнително висок добив на ракия.
Захарността на гроздето е от ключов фактор. Резултати от практиката показват, че ако имате 100 кг грозде с 20% захарност и добавите допълнително 10 кг захар можете да очаквате около 25-30 литра ракия с алкохолно съдържание около 45 градуса.
Трябва да добавите и 10 пакетчета лимонтозу и 40 л. вода за да стане общата захарност на материала около 20 %.
Такива резултати се получават ако не сгрешите някъде при приготвянето, ферментацията, спиране на ферментацията и варенето. Важно е да добавите подходящо количество вода и лимонтозу за да се поддържа захарността на ниво, което подпомага ферментацията.
За да изкарате максимално количество е желателно да смачкате и пресовате гроздето. Също важно условие е да премахнете чепките и да използвате качествен казан за ракия.
Колко Ракия Излиза от 100 кг Сливи?
Сливите са още един популярен плод за производство на ракия в България. Със 100 кг сливи и добавяне на 15 кг захар може да очаквате около 20-25 литра ракия на 45 градуса.
Това количество може да варира в зависимост от сорта на сливите и тяхната зрялост. Препоръчваме също така да се махнат и костилките, тъй като те влияят на вкуса, аромата и са токсични. Големите костилки съдържат амигдалин, в който се съдържа цианид, който е силен невротоксин.
Прочети сега: Най-Добрата Акумулаторна Резачка За Дървета и Клони
Може да ги махнете на ръка преди началото на ферментацията. Ако е много голямо количеството сливи, може да ги пасирате и до 6-7 дни след началото на ферментацията костилките трябва да се отделят сами. След това може да прецедите разтвора през едра цедка.
Без добавяне на захар
В практиката от 180 литра сливова маса без добавена захар може да се получат около 10-11 литра ракия с алкохолно съдържание около 50 градуса.
Колко Ракия Излиза от 100 кг Кайсии?
Кой не е чувал за популярната кайсиева ракия? Кайсиите придават специфичен аромат на ракията и са предпочитан плод за много домашни майстори ракиджии.
При събирането на плодовете е препоръчително да избирате само зрелите и да ги съхранявате на хладно място. Плодовете се мачкат добре и се подготвят за ферментация. При кайсиите, както и при сливите е желателно да махнете костилките.
Със 100 кг кайсии и добавяне на 15 кг захар може да очаквате около 14 литра ракия на 45 градуса. Този резултат, както и горните са ориентировъчни и може да зависят от много фактори.
Колко Ракия Излиза от 1 кг Захар?
Добавянето на захар в плодовата маса е често срещан метод за увеличаване на крайното количество ракия. Препоръчително е да се добави около 20-25 кг захар на 100 кг плод, което спомага за подобряване на вкусовите качества на ракията.
Подходящото съотношение за смесване на захар, вода и плодове е 1:4:4. Основната цел е да се достигне захарна концентрация от 20%.
Може ли да се Прави Ракия без Добавяне на Захар?
Да, особено ако плодовете са достатъчно зрели и с висока захарност. Ако търсите качество, а не количество няма нужда да добавяте захар.
Виж още: Предимства на Казаните за Ракия от Неръждавейка
От 100 литра Вино Колко Ракия Излиза?
Процесът на превръщане на вино в ракия е сходен, като от 100 литра качествено вино се получават около 30 литра ракия с 40 градуса алкохол.
Съхранение и Стареене
Съхранението и стареенето на ракията са също толкова важни, колкото и процесът на производството. Ракията може да се съхранява в стъклени бутилки или дъбови бъчви за развиване на по-богат вкус и аромат. Дървото от бъчвите допринася с танини и други елементи, които обогатяват вкуса.
За стареене може да използвате аериране с помпичка за аквариум. Тази техника включва добавяне на печен дъбов чипс и аериране с помпичка за аквариум за 2 седмици ( по 1-2 часа на ден). Аерира се само неразредена ракия, като въздуха трябва да излиза на малки мехурчета.
Също важен фактор е и правилното разреждане на ракията. Тя се разрежда с дестилирана вода, като температурата на ракията и водата трябва да са еднакви. Препоръчително е да се градира на 20 градуса.
Фактори Влияещи на Качеството
Качеството на ракията се определя от множество фактори. Зрелостта на плодовете е изключително важна – узрелите плодове са с високо съдържание на захари и ще дадат по-ароматна и качествена ракия.
Успешното производство на ракия не зависи само от количеството на суровините. От съществено значение е и правилното определяне кога джибрите са готови за варене на ракия.
При правилно управление на тези фактори, можете да увеличите добива и качеството на вашата домашна ракия.
Ако сте любител на виното може да разгледате нашата селекция от аератори за вино.
Заключение
Надяваме се, че цялата тази информация Ви е била полезна. Ако е така, бихме искали да Ви помолим да споделите статията в социалните мрежи.
Ще се радваме да отговорим на Вашите въпроси относно темата. Тях може да зададете отдолу, в полето за коментари. Благодарим Ви за отделеното време!
Вижте още:
- Правилно Разреждане на Ракия с Вода – Формула и Калкулатор
- Как се Прави Ракия от Смокини: 3 Лесни Стъпки
- Как Работят Сухите Дизелови Печки – Мнения и Ръководство